Marten Oosting

Chairman of the Supervisory Board

Marten Oosting has held the position of (Dutch) National Ombudsman from 1 October 1987 until 1 October 1999. During his office he has strongly contributed to the influential position of the National Ombudsman institute within The Netherlands. Mr Oosting is also a former president of the International Ombudsman Institute (1994 until 1999). Mr. Oosting has served as a member of the Dutch Council of State (1 January until 1 May 2009), as an extraordinary State councilor (From 1 May 2009 until 1 September 2010) and as a State Councilor for the Advisory Division of the Dutch Council of State (from 1 September until 1 December 2013).